|
De sista 2 matcherna innan jul slutade med förluster....
AHK-TROLLHÄTTAN 16-30 (3-15)
En match där motståndarna sprang ifrån o avgjorde i första. I andra något bättre men inte tillräckligt bra enligt Patric som var ensam coach. Det som man mest kom ihåg från denna match var attt Malin T var hungrig o ville äta lite på Linda. Besök på akuten med 3 stygn över ena ögat. Hoppas det smakade bra Malin.
Målskyttar: Rebecka 7,Josefin W 2, Victoria 1, Julia 1, Linda 1, Malin T 1, Frida M 1, Mikaela 1, Lovisa H 1
+++ Rebecka
++ Linda
+ Malin T
AHK - LYSEKIL 16-27 (8-13)
Spelmässigt när det var uppställt spel var det jämnt. Vi spelade precis lika bra som dem men skillnaden var alla tekniska fel som de utnyttjade med lätta mål. Fanny stod första o var riktigt bra, Lotta andra o började fantastiskt men sedan hittade de rätt högt i målet.
Rebeckas första halvlek var bland de svettigaste jag sett, hur bra var hon inte egentligen. Detta lovar gott. Hela laget var bra framåt, härlig fart som jag inte sett på länge. Kanske var det därför vi tappade bollarna, det gick för fort. Vi var aldrig nära dock men fullt godkänt för kämpaglöden.
Målskyttar: Rebecka 6, Mikaela 5, Amanda 2, Annelie 1, Ida 1, lisa W 1
+++ Rebecka
++ Mikaela
+ Fanny/Lotta |