Bergen - dag 2, rapport 1

Det är en ynnest för alla oss som arbetar kring laget att få resa runt som vi gör just nu. Tyvärr finns det sällan tid att strosa runt i städerna vi befinner oss i, men denna gång är det lite annorlunda.

Efter en fantastisk frukost, som mer än hälften av truppen intog på fel restaurang, begav vi oss ut på en promenad i Bergen. Utan att överdriva vill jag påstå att detta är en av de allra vackraste städer jag besökt. Det är svårt att beskriva riktigt vad det är som är så fint, men arkitekturen är fantastiskt i stadens centrala delar. Bilder från promenaden och övriga aktiviteter under förmiddagen finns i bildarkivet (klicka här för att komma direkt till aktuellt album)

Ett av stoppen på promenaden var den lokala fiskhandeln. Som den fiskgrossist han är fick Charlie Sjöstrand frågor om olika fiskar. Han vågade dessutom plocka upp en levande kräfta ur ett kar.

På tal om Charlie så är det faktiskt så att han fyller år idag. 23-årsdagen firades med hög och kanske inte så stämningsfull sång i samband med lunchen som nyss intogs. En lunchbuffé med tillhörande efterrättsbord som får allra högsta betyg.

I skrivande stund är det lite drygt en timma kvar innan vi sätter oss i bussen för transport till Framohallen. Vissa ligger och sover, andra promenerar i stan och de som är riktigt kulturella (Wedberg, Helin, Lindqvist och Ågren) åker linbana uppför något av alla de berg som omsluter staden.

Känslan inför matchen är som vanligt god. Stämningen i truppen är på topp och skratten, glirningarna och småhetsen ligger i luften hela tiden. Vi har allt att vinna och går in med den inställningen, det är Fyllingen som har pressen på sig, en press de lagt på sig själva genom uttalanden i media här i Norge. Vi går in med en ödmjuk inställning, en inställning somförhoppningsvis leder till två poäng.

Slut nu upp framför TV-apparaterna där hemma i Svedala. På återhörande efter matchen.
Skrivet av Martin Johansson   
2009-11-07 15:25