99-seger mot Vårgårda

AHK 99 hade inga problem att vinna lördagens träningsmatch mot Vårgårda. Efter 22-12 i halvtid skrevs slutresultatet till 35-25.


AHK 99 åkte till Vårgårda med en stakt decimerad trupp. Trots det, och med bara tre träningar i benen, kunde matchen avgöras redan i den första halvleken. Vårgårda var med fram till 8-8 men AHK 99 ryckte till 11-8 och skaffade sedan ett tiomålsövertag till halvtidsvilan. Framförallt var det kontringsspelet som la grunden till rycket.

I den andra halvleken blev 99orna allt för individuella i sitt spel, och lyckades därför inte utöka den stora ledningen. Ett mindre lyckat spel med två mittsexor resulterade i att Vårgårda kunde ta sig närmare, men åtta mål var andra halvleks minsta differens.

Skrivet av Martin Larsen   
2009-09-13 18:59