Uppstartsläger för dam och damjuniorer


Helgen 26-28/8 hade dam och damjuniorerna ett uppstartsläger i Grästorp. Lägret var till för att dam/DJtruppen skulle få umgås under trevliga former samt att man hade träningsmatcher i Lidköping.

 

Resultat i dammatcherna blev vinst mot Göksten med 28-21, knapp förlust mot Somby/Skövde med 20-22 och förlust mot HK Lidköping med 11-28. Den ganska stora förlusten mot Lidköping skall ses i skenet av att detta lag är i klass med ett allsvenskt lag.

Tränare Torbjörn Johansson säger att det var tre väldigt bra genomkörare där alla fick speltid.
En viktig del i det lagbyggande som pågår är att tjejerna får speltid för att bli säkra i sitt agerande på planen och denna helg var en mycket bra början på det.

Resultat i damjuniorernas match mot HK Lidköping blev 18-13. Trots förlust blev det bra matchträning där Alingsås var det bättre laget i andra halvlek.

För damlaget var det tre matcher mot Div 1 lagen Göksten, Somby/Skövde och HK Lidköping samt en match mot HK Lidköping för damjuniorerna.
Skrivet av Jan Nilsson   
2011-09-02 20:15